Wifi hostapd buster

Topic author
coolturka
Otrzymał  piwo: 1 raz

Wifi hostapd buster

Post autor: coolturka » pn sie 26, 2019 8:18 pm

Witam. Już mnie tak krew dziś zalała ze myślałem ze wypierdziele to rpi przez okno. A teraz na chwile spokojnie, problem - rpi się zawiesza podczas startu z wpiętym wifi na usb. Chodzi o to, ze używam zewnętrzny moduł usb wifi z antenka dla lepszego zasięgu. Moduł to edimax 7612. Raspbian buster. Dlatego przy instalacji nowego raspbiana zrobiłem downgrade kernel do 4.14.98. I to śmiga jak szalone. Ale robiac update systemu znów mnie wpierdziela na kernel 4.19 który nie obsługuje tego edimax jako hostapd. A probujac wykonać downgrade poraz drugi pokazuje ze „up to date” i tyle. Ma ktoś jakiś pomysł? Całkowita przesiadka na rapbian stretch będzie się wiązała z php7.2.

Topic author
coolturka

Re: Wifi hostapd buster

Post autor: coolturka » wt sie 27, 2019 12:32 am

Świeża instalacja i wszystko znów śmiga jak należy. Aż pewnie do czasu jak mnie najdzie ochota na aktualizacje. Dwie godziny zmarnowane ponad. Czy update nt wykonuje komendę

Kod: Zaznacz cały

apt update && apt upgrade -y
??
4C9F8D4A-E24A-4BD6-8D92-898498BF04D6.jpeg
4C9F8D4A-E24A-4BD6-8D92-898498BF04D6.jpeg (1.11 MiB) Przejrzano 4727 razy
Awatar użytkownika

pasiekazj
Twórca oprogramowania
Otrzymał  piwo: 16 razy
Kontakt:

Post autor: pasiekazj » wt sie 27, 2019 8:46 am

Nie, update NT nie wykonuje tej komendy. A BTW jak ds3231 na nowej instalacji ?
Rpi 4 + SSD 240 GB + nettemp.
http://mmsite.pl

Topic author
coolturka

Post autor: coolturka » śr sie 28, 2019 12:13 am

pasiekazj pisze:
wt sie 27, 2019 8:46 am
Nie, update NT nie wykonuje tej komendy. A BTW jak ds3231 na nowej instalacji ?
Dzięki za info. A ds ciagle jak w poprzednim poście, czyta kilka czujników. Nie jest mi jakoś wielce potrzebny, był użyteczny, generalnie mogłem dzięki niemu widzieć temperaturę w boilerowni, bo tam sie znajduje rpi z tym ds3231, bez dokładania kolejnego czujnika.
A system po downgrade jądra znów obsługuje mi wifi jako access point i nie wiesza sie przy starcie. Plus jest taki ze system jest z buster a jądro poprzednie. Będę musiał poszukać pewnie jakiś inny moduł wifi usb, który jest obsługiwany przez hostapd w buster.

Ari93
Postawił piwo: 1 raz

Post autor: Ari93 » czw sie 29, 2019 12:34 am

Ciekawe... w mojej Raspberce mam moduł wifi na usb od TP-Linka na Atheros AR9271 i od ostatniego formatu (czyli instalacji właśnie bustera) co jakiś czas malina mi się zawiesza że muszę zasilaniem restartować. Może to być spowodowane nowym kernelem? Ustawienia OC procesora mam takie same od wielu lat i nigdy nie było z nimi problemów. Jeszcze skasowałem z configa wpis "i2c_arm_baudrate=400000" bo jakaś tam szansa może być że to on powoduje zawieszki...

Topic author
coolturka

Post autor: coolturka » sob sie 31, 2019 11:34 am

@Ari93 Jeżeli mozesz sobie pozwolić na zabawę i testy to tutaj jest komenda do starszej wersji kernela mając system buster.

Kod: Zaznacz cały

rpi-update a08ece3d48c3c40bf1b501772af9933249c11c5b
Wiele modułów wifi ma problemy zwłaszcza gdy pracują jako hostapd w najnowszym raspbianie. Gdzieś na jakieś wiki jest obszerny opis. U mnie zrzucenie kernela pomogło i wszystko chodzi. Tylko jak zrobisz update i upgrade systemu to ta komenda już drugi raz nie działa, może to trzeba wykonać inaczej.
Zwiechy systemu mogą tez oznaczać ze karta zaczyna padać, miałem raz taka sytuacje lata temu aż pewnego dnia zwiesił sie tak ze Nowa karta była potrzebna.

Ari93
Postawił piwo: 1 raz

Post autor: Ari93 » wt wrz 03, 2019 10:42 pm

W jeden dzień malina padła mi aż 3 razy, był to punkt zapalny po którym włączyłem i ustawiłem watchdoga żeby restartował malinę. Wydaje mi się że po ustawieniu raz padła i... tak pracuje już prawie 3,5 dnia bez awarii. W między czasie robiłem upgrade, "kątem" oka widziałem że coś było z kernelem także może to naprawili?
Co do karty to też możliwe, obecnie mam 8GB, różnica taka że znacznie szybciej wczytuje wykresy od jakiegoś no name 2GB ;p na razie zostawię jak jest, mam nadzieję że botland naprawi mi rpi zero w a wtedy zdaje się że wystarczy kartę przełożyć i powinno śmigać. Kupiłem też Samsungaa Evo Plus 32GB ale to jest już straszny overkill jak na taką słabą raspberkę, raczej brak już mocy żeby tam więcej rzeczy dokładać dlatego zostawię jak jest.
Dzięki za kod, mam nadzieję że się nie przyda :D

mdmrm

Post autor: mdmrm » śr lut 12, 2020 3:34 pm

witam,
wiem trochę czasu minęło od ostatniego postu, ale zapytam.
@coolturka jakie prędkości pobierania/wysyłania osiągasz na malinowym hotspocie?
pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Topic author
coolturka

Post autor: coolturka » ndz lut 16, 2020 2:38 pm

Ozesz mnie teraz zaskoczyłeś. W sumie to nie wiem bo do tego hotspota tylko czujniki się komunikują. Wiec nawet nie mam jak sprawdzić 🤔

mdmrm

Post autor: mdmrm » pn lut 17, 2020 6:20 pm

ok, trudno.
dzięki za odpowiedź

pozdrawiam

Topic author
coolturka

Post autor: coolturka » pn lut 17, 2020 9:38 pm

A co masz za problem w ogole? Wolno ci chodzi czy jak? Moge sie laptopem podłączyć do tego hotspota tylko nie wiem jak miałbym sprawdzić przepustowość/prędkość tego łącza? Tak poza tematem to zmieniłem usb wifi w zeszłym tygodniu na rt5370 i jeszcze nie mailem okazji potestować, zamiana i restart rpi i śmiga dalej bez jakiechkolwiek zmian plików, ale plan jest taki ze w weekend zrobię kopie zapasowa tego co mam i zaktualizuje raspbiana. Zobaczymy co sie stanie. Ponoć ten chip jest obsługiwany jako hotspot w najnowszym raspbianie. :shock: :shock: :?

mdmrm

Post autor: mdmrm » pn lut 17, 2020 10:48 pm

Mam problem z wydajnością internetu. Malina (v4) pracuje jako router. Udostepniam internet, filtruje dns (pihole) i zbieram dane z czujników, openvpn, Mysql, freeradius, influxdb, grafanana. Wiem, wyglada , ze ciezko pracuje, ale patrząc na obciążenie to nie wyglada to źle . Łącze mam 150Mbps. Z "bustera" wyciągam 30Mbps, gdy jest jedno urządzenie podłączone. Kupiłem kartę zewnętrzną (tplink wn722n) na usb o przepustowości 150mb, ale max to 40Mbps na różnych sterownikach i szerokościach kanału . Sprawdzam to na zwykłym speedtescie. Ewentualnie ściągam duży plik z szybkiego serwera.np systemrescuecd. Jakbyś mógł to sprawdź tego rteka w trybie AP w speedtescie
pozdrawiam

ODPOWIEDZ