Tu się witamy.

Topic author
Sebastiano.em
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 2 razy

Tu się witamy.

Post autor: Sebastiano.em » pn lip 01, 2019 11:50 pm

Witam.
Mówią mi Seba.
Bardzo sympatycznie że powstało to forum - mam nadzieje ze się będzie rozwijać.
W posiadaniu mam 4 malinki z zainstalowanym nettempem, i chroniczny brak czasu na opisywanie problemow. Postaram się to trochu zmienić, a może lepiej nie......
Awatar użytkownika

pasiekazj
Twórca oprogramowania
Otrzymał  piwo: 16 razy
Kontakt:

Re: Tu się witamy.

Post autor: pasiekazj » wt lip 02, 2019 8:52 am

Pisz o problemach jak najwięcej. Wszyscy na tym skorzystamy, czegoś się nauczymy, coś poprawimy ;) Możesz opisać w osobnym temacie do czego używasz swoich malinek.
Rpi 4 + SSD 240 GB + nettemp.
http://mmsite.pl

MichaelZeway

Tu się witamy

Post autor: MichaelZeway » ndz sie 18, 2019 11:20 am

Witam Wszystkich z Wrocławia.

To tak na dobry początek, co by nie było, że Zachód popadł w zimowy sen.
Pozdrawiam

Dodane przez moda.
By było na wierzchu
W tym temacie witamy nowych kolegów , starych też
A kto nowy , niech tu pisze swoje pierwsze " Witam "
Bartosz-Wavi
Awatar użytkownika

philips

Post autor: philips » ndz sie 18, 2019 8:17 pm

Cześć koledzy i koleżanki. Jestem tu nowy ale z nettempem bawię się od 3 miesiecy.
W poprzednim forum nie mogłem się zarejestrować więc cieszę się z nowej odsłony.

Na wstępie - moja wiedza z zakresu programowania, skryptów, linuxa itp jest bardzo ograniczona.
Jestem raczej "użytkownikiem" któremu permanentnie coś nie działa ale staram sie być wytrwały w poszukiwaniach rozwiązania.

Czy insteresuje kogoś moje zdanie na temat Nettempa ?
Po tych kilku miesiacach mam pewne przemyślenia. Nie wiem jak dużą jesteście grupą i jakie są relacje między użytkownikami i Twórcami, nie chcę więc rzucać słów na wiatr ani strzelić w płot a tym bardziej w kolano. Może pozytywny feedback jest jednak wartościowy ?
Awatar użytkownika

pasiekazj
Twórca oprogramowania
Kontakt:

Post autor: pasiekazj » ndz sie 18, 2019 10:09 pm

philips pisze:
ndz sie 18, 2019 8:17 pm
Cześć koledzy i koleżanki. Jestem tu nowy ale z nettempem bawię się od 3 miesiecy.
W poprzednim forum nie mogłem się zarejestrować więc cieszę się z nowej odsłony.

Na wstępie - moja wiedza z zakresu programowania, skryptów, linuxa itp jest bardzo ograniczona.
Jestem raczej "użytkownikiem" któremu permanentnie coś nie działa ale staram sie być wytrwały w poszukiwaniach rozwiązania.

Czy insteresuje kogoś moje zdanie na temat Nettempa ?
Po tych kilku miesiacach mam pewne przemyślenia. Nie wiem jak dużą jesteście grupą i jakie są relacje między użytkownikami i Twórcami, nie chcę więc rzucać słów na wiatr ani strzelić w płot a tym bardziej w kolano. Może pozytywny feedback jest jednak wartościowy ?
Wal śmiało;)
Awatar użytkownika

philips

Post autor: philips » pn sie 19, 2019 8:36 pm

Niezależenie od innych rozwiązań na rynku, nie znam wszystkich i nie będę porównywał.

Zalety:
  • - Wykresy - są duże i bardzo czytelne, dokładne. Trudno sie do czegoś przyczepić na moim poziomie wiedzy. Wykresy są głównym powodem wyboru Nettempa, one robią 70% roboty.
  • Szata graficzna - jestem wzrokowcem i prosta biała szata jest najlepsza. W zasadzie jest idealna, ikonki są super, kolory dobrane. Można delikatnie poprawić wielkość elementów i ich rozkład ale to szczegóły.
  • Proste Update'y
  • Funkcjonalność działu Security, Settings, Tools i Info - bez zastrzeżeń.
Elementy wg mnie do poprawy:
  • Dokumentacja.... albo jej brak, wiadomo.
  • Może zamiast dokumentacji zrobić proste podpowiedzi na zasadzie "hover over" bezpośrednio na stronie, takie krótkie notatki... np co to jest "Server-Node", "RADIUS", "www authmod". Do tych ostatnich do dziś nie wchodzę bo nie wiem do czego służą. To prostrze niż rzetelne napisanie WIKI
  • Zupełnie nie intuicyjne jest dodawanie urządzeń. Obecne rozwiazanie jest dobre dla kogoś kto wie o co chodzi ale pierwsze parę godzin to czarna magia. Rozwinięcie tego działu wymaga w zasadzie całego nowego wątku (patrz niżej o Scan)
  • Ustawienia GPIO z Rules.... to jest tak ukryta funkcja, że do dziś mam kartkę jak tego szukać i czasem z niej korzystam.
    W zasadzie przez pierwsze dwa miesiące nie wiedziałem, ze Nettemp w ogóle może czymś sterować. GPIO to nie jest dobra nazwa dla tak potężnego narzędzia. Na dodatek zielony guzik "GPIO 23" obok ma zielony napis "OK" który już nie jest guzikiem. Rozumiem, ze jest guzik z ołówkiem- można sie domyślić, że to guzik... ale napis "GPIO 23" ani trochę nie wygląda jak guzik.
    Uważam, że to jest jedna z najważniejszych funkcji do poprawy.
  • Users to chyba powinno być w Security a nie Settings. Tak ja to rozumiem, tam się ustawia hasło, kto ma dostęp i co może robić.
  • skrót do NT Wiki zamieniłbym na guzik HELP w prawym górnym rogu.
  • DB Export może nazwać "Data Export", mała zamiana a dużo tłumaczy. podobnie kolejne opcje
  • Do dziś nie rozumiem po co w ogóle jest strona Nettempa bez logowania się która pokazuje tylko Widget i Meteo. Na dodatek jest na nie również guzik do Update'u. Albo bez logowania nic nie ma i tylko panel logowania albo jest opcja konta "Guest" gdzie można coś pokazać publicznie... nie wiem.
  • Ile razy wciskam gzuik "Scan" w dziale Scan w Devices to nie wiem jaki będzie efekt. Bo niby nettemp sam znajduje urządzenia, ale można skanować, ale skanowanie trwa i nie wiadomo czy już sie wszystko pokazało... niby już wszystko jest ale pojawiają sie nowe urządzenia. Pewnie z programistycznego punktu widzenia ta funkcja dziala ale z użytkowego to trochę nie działa. Może pasek postępu szukania załatwił by sprawę... nie wiem.
Fajnie jakby było:
  • wyliczanie punktu rosy, defaultowo.
  • integracja z Domoticzem lub zasysanie z niego danych, defaultowo.
  • Wykresy i Map na Screen (chyba, że to sie da zrobić tylko o tym nie wiem)
  • jak włączamy jakieś GPIO to dobrze aby można to by było zobaczyć na wykresie w postaci jakiegoś parametru/słupka/innej formy graficznej.
  • fajnie jak na wykresie było by widać kiedy jest wschód i zachód słońca.
  • Skalowanie Map do wielkości ekranu, rozpoznawanie wielkości obrazka do Map

Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem powyższymi punktami. Zupełnie nie znam historii Nettempa więc wybaczcie, jeśli coś już było omawiane, dyskutowane i przerabiane.
Jak to zwykle bywa, połowa z Was nie zgodzi się z powyższymi punktami - one są subiektywne i traktować je proszę jako głos w dyskusji.
Mam nadzieję, że komuś z Was się przydadzą.

Przyszedł, pokreślił scianę i poszedł, kto to teraz posprząta ?! :)
Awatar użytkownika

pasiekazj
Twórca oprogramowania
Kontakt:

Post autor: pasiekazj » wt sie 20, 2019 9:33 am

philips pisze:
pn sie 19, 2019 8:36 pm

Elementy wg mnie do poprawy:
  • Dokumentacja.... albo jej brak, wiadomo.
Bo nikt nie chce napisać... Ja sam nie ogarnę z braku czasu.
  • Może zamiast dokumentacji zrobić proste podpowiedzi na zasadzie "hover over" bezpośrednio na stronie, takie krótkie notatki... np co to jest "Server-Node", "RADIUS", "www authmod". Do tych ostatnich do dziś nie wchodzę bo nie wiem do czego służą. To prostrze niż rzetelne napisanie WIKI
To wymagałoby zmian praktycznie w większości plików NT. Jak wyżej - nie ogarnę. Poza tym uważam, że WIKjest bardziej czytelne i można tam opisać na prawdę dużo tylko nie ma tego kto zrobić.
  • Zupełnie nie intuicyjne jest dodawanie urządzeń. Obecne rozwiazanie jest dobre dla kogoś kto wie o co chodzi ale pierwsze parę godzin to czarna magia. Rozwinięcie tego działu wymaga w zasadzie całego nowego wątku (patrz niżej o Scan)
I tu się nie zgodzę. Wszystkie czujniki podłączone do NT po 1wire, i2c, esp, rs485, itp są wykrywane automatycznie. Zakładka Scan została historycznie dla użytkowników którzy mają starsze peryferia podłączone do NT - głównie chodzi tu o starsze moduły z ESP i ze starym softem - nie EasyESP. Na obecną chilę podłączasz czujnik i po minucie powinien być widoczny w zakładce NewDevices.
  • Ustawienia GPIO z Rules.... to jest tak ukryta funkcja, że do dziś mam kartkę jak tego szukać i czasem z niej korzystam.
    W zasadzie przez pierwsze dwa miesiące nie wiedziałem, ze Nettemp w ogóle może czymś sterować. GPIO to nie jest dobra nazwa dla tak potężnego narzędzia. Na dodatek zielony guzik "GPIO 23" obok ma zielony napis "OK" który już nie jest guzikiem. Rozumiem, ze jest guzik z ołówkiem- można sie domyślić, że to guzik... ale napis "GPIO 23" ani trochę nie wygląda jak guzik.
    Uważam, że to jest jedna z najważniejszych funkcji do poprawy.
Zgadza się, całe GPIO jest do poprawy, ale to bedzie mega rewolucja w NT. Póki co nie mam na to czasu i możliwości, ale cały czas gdzieś to z tyłu głowy siedzi.
  • Users to chyba powinno być w Security a nie Settings. Tak ja to rozumiem, tam się ustawia hasło, kto ma dostęp i co może robić.
  • skrót do NT Wiki zamieniłbym na guzik HELP w prawym górnym rogu.
  • DB Export może nazwać "Data Export", mała zamiana a dużo tłumaczy. podobnie kolejne opcje
To akurat to kosmetyka
  • Do dziś nie rozumiem po co w ogóle jest strona Nettempa bez logowania się która pokazuje tylko Widget i Meteo. Na dodatek jest na nie również guzik do Update'u. Albo bez logowania nic nie ma i tylko panel logowania albo jest opcja konta "Guest" gdzie można coś pokazać publicznie... nie wiem.
Przy każdym czujniku możesz wybrać czy ma się pokazywać w statusie bez logowania - ustawiane w zakładce devices dla każdego czujnika. Dla widgetów też.
  • Ile razy wciskam gzuik "Scan" w dziale Scan w Devices to nie wiem jaki będzie efekt. Bo niby nettemp sam znajduje urządzenia, ale można skanować, ale skanowanie trwa i nie wiadomo czy już sie wszystko pokazało... niby już wszystko jest ale pojawiają sie nowe urządzenia. Pewnie z programistycznego punktu widzenia ta funkcja dziala ale z użytkowego to trochę nie działa. Może pasek postępu szukania załatwił by sprawę... nie wiem.
Jak pisałem wyżej, nie używaj tej funkcji - kiedyś trzeba będzie ją usunąć, póki co są jeszcze użytkownicy, którzy muszą jej używać.
Fajnie jakby było:
  • wyliczanie punktu rosy, defaultowo.
  • integracja z Domoticzem lub zasysanie z niego danych, defaultowo.
  • Wykresy i Map na Screen (chyba, że to sie da zrobić tylko o tym nie wiem)
  • jak włączamy jakieś GPIO to dobrze aby można to by było zobaczyć na wykresie w postaci jakiegoś parametru/słupka/innej formy graficznej.
  • fajnie jak na wykresie było by widać kiedy jest wschód i zachód słońca.
  • Skalowanie Map do wielkości ekranu, rozpoznawanie wielkości obrazka do Map
Punkt rosy, tak jak pisałem, na obecną chwilę albo skryptem - mogę ci napisać, albo z domoticza. W wolnej chwili dopisze jako sensor - defaultowo :)
Integracja z domoticzem - mam i używam NT i DOMO w tandemie. Z NT do domoticza można wysyłać "defaultowo". Z DOMO do NT bez problemów za pomocą Blockly, lua, czy dzVents. Działa to bez problemów.
Wykresy dla GPIO działają, zmieniają się stany, na wykresie to wszystko widać.
Wykres i Map na screen - nie ma takiej funkcjonalności.
Wschód i zachód - na jakim wykresie ?
Skalowanie Map do ekrany - w ustawieniach mapy można ustawić na sztywno rozmiar obrazka.
Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem powyższymi punktami. Zupełnie nie znam historii Nettempa więc wybaczcie, jeśli coś już było omawiane, dyskutowane i przerabiane.
Jak to zwykle bywa, połowa z Was nie zgodzi się z powyższymi punktami - one są subiektywne i traktować je proszę jako głos w dyskusji.
Mam nadzieję, że komuś z Was się przydadzą.
Myślę, że nikogo nie uraziłeś - zdanie kogoś stojącego z boku zawsze jest cenne.
Przyszedł, pokreślił ścianę i poszedł, kto to teraz posprząta ?! :)
Możesz kreślić częściej :) Zawsze dobrze posłuchać kogoś kto ma inne zdanie, pomysł na realizację zagadnienia. W tym wszystkim musimy pamiętać, że NT to system amatorski, który ma dużo niedociągnięć. Cały czas staram się coś zmieniać, dodawać. Chciałbym więcej, ale brak czasu i braki w umiejętności programowania nie zawsze pozwalają na zrealizowanie wszystkiego co w głowie siedzi. Mimo wszystko uważam, że w stosunku do wersji 4.1.26 na której bazowałem zaczynając zmiany, dużo rzeczy zmieniło się in plus. Trwało to dwa lata - wiem że długo - więcej czasu nie mogę poświęcać na ten projekt. Jest jeszcze praca i rodzina.

Nasza społeczność jest bardzo mała i to chyba jest największy problem. Wynika to moim zdaniem z tego, że NT jest systemem który został daleko w tyle za domoticzem czy hassio, ale całkiem sprawnie działa w niektórych tematach, które są w powyższych nie zrealizowane.
Awatar użytkownika

philips

Post autor: philips » wt sie 20, 2019 4:44 pm

#pasiekazj - Czy ty jesteś obecnie jedynym piszącym kod ?

Na maginesie - po wczorajszych burzach przestały mi działać dwa czujniki i nie moge się zalogować na Raspberry, ale Nettemp działa na nim. Jakiś piorun musiał niedaleko walnąć :(
Awatar użytkownika

arTii
beta tester
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy
Kontakt:

Post autor: arTii » wt sie 20, 2019 8:09 pm

Niestety "ojciec założyciel" czyli @techfreak z sobie znanych powodów przestał rozwijać projekt NT. Schedę po nim przejął @pasiekazj i to on zajmuje się kodem głównym.
Jest jeszcze @uzi18 który ogarnia nam easyesp :)
Ja staram się zaś zapewnić funkcjonowanie forum i wiki
DOKUMENTACJA NetTemp w trakcie opracowywania - poszukujemy chętnych do pomocy przy współtworzeniu wiki
Pomoc online - kontaktuj się przez [url=gg://14211]Gadu-Gadu[/url] - podaj swój nick z forum i napisz że jesteś z forum :) Jeśli będę umiał, to pomogę.

uzi18
beta tester

Post autor: uzi18 » wt sie 20, 2019 8:54 pm

oj fakt wczesniej ciagle forum padalo albo znikaly wiadomości/posty tutaj jeszcze tego nie zauwazylem

kazdy z nas oczywiscie zajmuje sie tymi sprawami w wolnym czasie ktorego oczywiscie jest ograniczona ilosc, za to staramy sie w miare pomagac na forum

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

fireman2

Post autor: fireman2 » czw lis 21, 2019 4:30 pm

Witam Wszystkich serdecznie!
Miło widzieć tylu uczestników, zwłaszcza starego Forum.
Kiedyś wspomagałem próby podłączenia wyświetlacza LCD do Nettemp.
Zainspirowany Widgetem Google Calendar próbuje zmusić Netempa do pobierania
danych z GC o włączeniu urządzenia o zadanej porze(np radia na pobudkę)
oraz włączeniu odbiornika CATV na określonym kanale.
Posiadam 2 Malinki z Mettemp dokumentujące temperaturę i wilgotność w kilku miejscach.

Dzięki że jesteście
fireman2

uzi18
beta tester

Post autor: uzi18 » czw lis 21, 2019 11:07 pm

Mettemp - podejrzana nazwa destylatora na bazie nettemp

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

fireman2

Post autor: fireman2 » pt lis 22, 2019 10:23 pm

Ale świetnie utrzymuje temperaturę.
:)
fireman2

wachcio

Post autor: wachcio » pn lis 25, 2019 3:43 am

Witam wszystkich

Nettempa używam od wielu już lat głównie do monitorowania pieca CO. Fajny system choć oczywiście zdarzają się problemy.

Jeśli chodzi o sprawę czysto techniczną nie wiem czemu ale główna domena forum www.nettemp.tk jest banowana przez mojego dostawcę internetu czyli Telenor Norwegia mniej więcej takim hasłem:
"Ostrzeżenie!
Za chwilę przejdziesz na stronę internetową zawierającą wirusy, oszustwa lub inne złośliwe oprogramowanie, dlatego filtr Telenor Web Protection Cię zatrzymał.

Dowiedz się więcej o ochronie sieci>"

Częściowo to obszedłem wchodząc na http://forum.abc-service.com.pl/ ale np wiki nie mogę uruchomić po przekierowuje mnie i blokuje. :( Przez co nawet nie wiem jakie jest oficjalne repo teraz.
Awatar użytkownika

arTii
beta tester
Kontakt:

Post autor: arTii » pn lis 25, 2019 8:02 am

Witaj @wachcio
Nie wiem dlaczego telenor tak się zachowuje, ale masz do dyspozycji wejście zarówno poprzez https jak i http czyli:
https://wiki.nettemp.tk
http://wiki.nettemp.tk
forum również działa zarówno na http jak i https:
https://forum.nettemp.tk
http://forum.nettemp.tk
forum biega również na samym nettemp.tk oraz www.nettemp.tk
A skoro na forum doszedłeś, że biega pod moją firmową domeną, to wiki tak samo biega :)
http://wiki.abc-service.com.pl lub https://wiki.abc-service.com.pl
Popróbuj...
DOKUMENTACJA NetTemp w trakcie opracowywania - poszukujemy chętnych do pomocy przy współtworzeniu wiki
Pomoc online - kontaktuj się przez [url=gg://14211]Gadu-Gadu[/url] - podaj swój nick z forum i napisz że jesteś z forum :) Jeśli będę umiał, to pomogę.

wachcio

Post autor: wachcio » pn lis 25, 2019 4:25 pm

Też nie wiem o co im chodzi ale wszystkie domeny i subdomeny z SSL i bez są przez niego blokowane. Natomiast https://wiki.abc-service.com.pl/doku.php działa
Awatar użytkownika

arTii
beta tester
Kontakt:

Post autor: arTii » pn lis 25, 2019 6:28 pm

Zgłoś błędne działanie do swojego operatora
ODPOWIEDZ